Czym zajmuje się radca prawny?

Czym zajmuje się radca prawny?

28 grudnia 2022 Wyłączono przez Mark

Radca prawny to jeden z zawodów zaufania publicznego. Osoby wykonujące zawód radcy prawnego cieszą się powszechnym szacunkiem i zaufaniem, podobnie jak adwokaci czy sędziowie. Zawody prawnicze uznawane są za prestiżowe, świetnie płatne, choć wymagające i niezwykle odpowiedzialne.

Jak zostać radcą prawnym?

Droga do zdobycia zawodu jest długa, ale osobom, które lubią się uczyć, lubią rozwiązywać zagadki i doszukiwać się sedna problemów, czas na studiach, jak i podczas aplikacji radcowskiej i stażu w kancelarii upływa bardzo szybko. Studenci kierunków prawniczych cały czas uczą się czegoś nowego, dowiadują się, w jaki sposób interpretować przepisy, jak rozmawiać z klientem, jak tworzyć rozmaite pisma, umowy, pozwy, statuty itd.

Osoba, która wybiera się na studia prawnicze z zamiarem zdobycia zawodu radcy prawnego, powinna mieć określone cechy charakteru. W tym zawodzie na pewno przyda się cierpliwość, skrupulatność, systematyczność, ale także umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i postępowania z trudnym rozmówcą. Poza tym przyszły radca prawny powinien mieć wysokie poczucie sprawiedliwości i niebudzący wątpliwości system wartości.

Aby dostać się na studia prawnicze, należy zdobyć świadectwo dojrzałości. Zwykle kierunek prawniczy wybierają absolwenci liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się na profilu humanistycznym i zdawali maturę z historii albo wiedzy o społeczeństwie.

Studia prawnicze, aplikacja radcowska, kancelaria prawna Łódź

Studia na kierunku prawniczym trwają 5 lat. Pod koniec edukacji należy zdecydować o dalszym kierunku kształcenia, ponieważ absolwenci prawa mogą wykonywać różne zawody (np. notariusz, kurator sądowy, adwokat, sędzia itd.). Jeśli absolwent prawa chce zostać radcą prawnym, musi dostać się na trzyletnią aplikację radcowską. Po jej zakończeniu należy przystąpić do egzaminu. Pozytywny wynik z egzaminu skutkuje wpisaniem na listę radców prawnych.

Radca prawny może podjąć pracę na etacie, np. jako prawnik w jakieś dużej firmie, ale zdecydowana większość radców prawnych decyduje się na pracę w kancelarii radcowskiej lub adwokackiej. W kancelarii prawnej udzielana jest pomoc prawna Łódź – usługi mogą obejmować udzielanie porad ustnych i pisemnych, sporządzanie statutów, wniosków, pozwów, jak i reprezentowanie klientów przed wierzycielami, organami administracji państwowej i sądami.

Radca prawny Łódź – zakres usług

Kancelaria prawna Łódź to miejsce odwiedzane zarówno przez osoby prywatne, które borykają się z problemami z zakresu prawa rodzinnego, czy też prawa pracy, jak i przez klientów biznesowych, którzy potrzebują pomocy z zakresu prawa gospodarczego, prawa spółek, prawa handlowego. Dobry radca prawny Łódź w każdej sytuacji stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie, w pełni angażując się w sprawy swoich klientów. Czasem wystarczy, że wskaże klientowi drogę postępowania, albo wykona jednorazową usługę, np. sporządzi jakieś pismo. Innym razem staje się pełnomocnikiem, który bierze na siebie odpowiedzialność za rozwiązanie problemu natury prawnej.