Strona główna

Czym zajmuje się biuro księgowe?

0
biuro księgowe

Przeciętny obywatel odwiedza biuro rachunkowe raz w roku, pod koniec zimy bądź wczesną wiosną, po to, by wypełnić deklarację podatkową za ubiegły rok. Obecnie procedura ta jest znacznie ułatwiona, ponieważ wielu Polaków nie musi samodzielnie dostarczać rozliczeń podatkowych, zwłaszcza, gdy cały rok przepracowało w jednym miejscu i nie korzysta z żadnych ulg podatkowych. Inni zobowiązani są do sporządzenia własnego rozliczenia, a pomóc im może dobre biuro rachunkowe. Oczywiście wypełnianie deklaracji podatkowych nie jest jedyną usługą, jaką świadczą biura rachunkowe. Przeciwnie – częściej kojarzymy je z profesjonalną obsługą księgową firm i instytucji.

Jednorazowe i kompleksowe usługi księgowe

Z usług biura rachunkowego skorzystają zarówno ci, którzy szukają doraźnej pomocy księgowego, jak i przedsiębiorcy, którym zależy na nawiązaniu stałej współpracy. Doraźna pomoc może obejmować przygotowanie planu biznesowego, wypełnienie wniosku o dofinansowanie do nowej działalności czy przeprowadzenie audytu dokumentacji księgowej. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na samodzielne prowadzenie księgowości firmy, od czasu do czasu korzystają z takich usług, co pozwala im na kontrolowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Oczywiście wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest też wiele takich, dla których księgowy Bielsko świadczy szereg usług kompleksowych, a zatem zajmuje się prowadzeniem księgowości firmy i spraw pracowniczych, ponadto czuwa nad płynnością finansową firmy i pomaga w ocenie ryzyka finansowego przez zawarciem nowych umów z kontrahentami czy podjęciem kolejnych inwestycji.

Biuro księgowe i jego odpowiedzialność

Prowadzenie biura księgowego uważane jest za działalność mniej prestiżową niż prowadzenie własnej kancelarii prawnej, niemniej księgowi cieszą się sporym zaufaniem społecznym. Zarówno szary obywatel, zatrudniony na podstawie umowy o pracę za najniższą krajową, jak i przedsiębiorca prowadzący firmę zapewniającą wysokie przychody, wierzą, że księgowy jest osobą kompetentną, uczciwą i skrupulatną. Wierzą, że wykona swoje obowiązki z należytą starannością i z wykorzystaniem wiedzy zdobytej podczas wielu lat edukacji, różnego rodzaju kursów i szkoleń.

Księgowy wykonuje pracę odpowiedzialną, dlatego nieustannie musi dążyć do poszerzania i uaktualniania swojej wiedzy. Musi znać przepisy z zakresu prawa podatkowego, prawa pracy, ubezpieczenia społecznego i wiele innych. Absolutnie nie może polegać na tym, że w razie jakichkolwiek błędów w rozliczeniach, do odpowiedzialności zostanie pociągnięty wyłącznie przedsiębiorca. Odpowiedzialność przedsiębiorcy wobec fiskusa nie zwalnia biura rachunkowego z odpowiedzialności za skutki błędów księgowych. Najlepiej jednak, by takie błędy się nie zdarzały, dlatego zawsze starajmy się wybierać biuro rachunkowe cieszące się nieposzlakowaną opinią i należycie angażujące się w wykonywane obowiązki.

Related Posts