Czy opłaca się inwestować w zrobotyzowaną kontrolę jakości?

Czy opłaca się inwestować w zrobotyzowaną kontrolę jakości?

11 stycznia 2024 Wyłączono przez Mark

Kontrola jakości ma na celu sprawdzenie zgodności produktu z wymaganiami. Kontrolę jakości wykonuje się z myślą o końcowym odbiorcy produktu lub usługi, czyli, krótko mówiąc, o satysfakcji klienta. Im więcej zadowolonych klientów, tym większa szansa, że zapotrzebowanie na produkt będzie rosło, a tym samym zwiększą się dochody przedsiębiorstwa. Inwestycja w kontrolę jakości jest działaniem opłacalnym, pod warunkiem, że skupimy się nie tylko na badaniu jakości gotowego produktu, ale wnikliwym kontrolom poddamy poszczególne etapy procesu produkcji. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym urządzeniom metrologicznym, jakimi są skanery 3D.

Kontrola jakości – kluczowy proces w zapewnianiu jakości produktów i usług

Chcąc wytwarzać produkty wysokojakościowe, musimy skorzystać z porządnych materiałów i szczegółowo zaplanować produkcję. Dzięki temu ryzyko popełnienia błędu zostanie ograniczone. Jednak ograniczenie ryzyka nie oznacza jego eliminacji. Jeśli na którymś z etapów produkcji zostanie popełniony błąd i ani człowiek, ani maszyna, nie zdoła go wyłapać, produkt końcowy nie spełni norm jakościowych. Dlatego inwestycja w kontrolę jakości jest tak ważna. Zwłaszcza w zrobotyzowaną kontrolę jakości, która eliminuje błędy ludzkie. Zaawansowane maszyny lepiej radzą sobie z szybkim badaniem parametrów jakościowych, a im szybciej wadliwy produkt zostanie wyeliminowany, tym mniejsze stary materiału i tym szybciej na jego miejsce „wskoczy” kolejny element. Tym samym uda się uniknąć przestojów w produkcji, a tym samym dotkliwych strat finansowych.

Bezdotykowe skanery 3D a zrobotyzowane systemy kontroli jakości

Rozwiązaniem problemów z niedostateczną kontrolą jakości może być usługa skanowania 3D realizowana przez firmę zewnętrzną. Oczywiście nie mówimy tu o produkcji masowej i skanerach wbudowanych w linię produkcyjną, a o przenośnych skanerach 3D, które mogą pomóc w sprawdzeniu jakości części przeznaczonych do budowy nowego okrętu, statku powietrznego, pojazdu, prototypu maszyny itd. Skanery 3D w kontroli jakości dużych obiektów są niezastąpione, ponieważ umożliwiają bezdotykowe skanowanie obiektu ze znacznej odległości. Trudno sobie wyobrazić wymiarowanie dużego obiektu o skomplikowanej budowie za pomocą miary, kątomierza czy suwmiarki. Dzięki skanerom 3D wymiarowanie jest szybkie, precyzyjne i bezpieczne.

Nieco innym rozwiązaniem są zrobotyzowane systemy kontroli jakości, które umożliwiają pomiar jednej lub więcej charakterystyk produktów na linii produkcyjnej i natychmiastowe odniesienie ich do określonych na początku wymagań. Systematyczna kontrola procesów produkcyjnych pozwala na wykrywanie wad i ewentualnych problemów we wczesnym etapie, błyskawiczne raportowanie o usterkach i pomyłkach, a w efekcie podejmowanie adekwatnych działań przez kierownictwo hali produkcyjnej. Zrobotyzowane systemy kontroli jakości wskazują błędy, które można wyeliminować, by jakość produktu końcowego była lepsza. Jednocześnie roboty podnoszą poziom bezpieczeństwa pracowników hali, bo nie narażają ich na konieczność obcowania z wadliwym produktem, co w niektórych przypadkach mogłoby doprowadzić do powstania obrażeń.

Automatyczna kontrola jakości oparta na systemach wizyjnych to rozwiązanie korzystne pod wieloma względami. Firmom opłaca się inwestować w zrobotyzowane systemy kontroli jakości, które usprawniają proces produkcyjny i wpływają na jego ekonomię.