Kto może starać się o fundusze unijne i na co?

Kto może starać się o fundusze unijne i na co?

13 marca 2022 Wyłączono przez Mark

Wiele zrealizowanych w Polsce inwestycji to zasługa funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej. Oczywiście fundusze te nie biorą się znikąd, bo na wysokość budżetu unijnego pracują wszystkie kraje członkowskie, w tym również Polska, ale faktem jest, że programy i dotacje z Unii odmieniły los wielu polskich firm, instytucji kultury, polskiej wsi i polskiego szkolnictwa. Zdecydowanie najwięcej mówi się jednak o funduszach unijnych w kontekście nowych firm i młodych przedsiębiorców. Kto może starać się o fundusze unijne i w jaki sposób może je wydatkować?

Pozyskiwanie funduszy UK – jak to zrobić?

Wiele zależy od tego, o jakie fundusze chodzi (z jakiego programu, na co), ale procedura zwykle zaczyna się tak samo, tj. od złożenia wniosku. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wnioskowanie o pomoc z danego programu w ogóle ma sens i czy będziemy w stanie poprawnie sporządzić taki wniosek, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów. Przykładowo wnioski o dopłaty dla rolników pomagają sporządzać Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś przedsiębiorcami, zarówno obecnymi, jak i przyszłymi, zajmują się biura rachunkowe oraz kancelarie prawne, dla których obsługa prawna przedsiębiorców stanowi jeden z podstawowych filarów działalności.

Fundusze unijne na założenie i/lub rozwój firmy – dla kogo?

Środki z Unii Europejskiej pomogły wielu osobom wystartować z własnym biznesem. Gdyby nie fundusze unijne, liczba przedsiębiorców działających na polskim rynku byłaby znacznie niższa, bo nie każdego byłoby stać na poniesienie wydatków związanych z zakupem sprzętu i materiałów produkcyjnych, zdobyciem wyposażenia biurowego i promocją nowego biznesu.

Fundusze unijne można pozyskać na założenie firmy. Kto może złożyć wniosek? Przede wszystkim są to osoby poniżej 30 roku życia, które etap edukacji mają dawno za sobą, a mimo to nie podejmują zatrudnienia. Pozyskiwanie funduszy UE na start firmy to tylko jeden z elementów programu skierowanego do młodych ludzi. W programie chodzi o to, by zmobilizować ich do bycia aktywnymi na rynku pracy, umożliwić odbycie szkoleń, studiów podyplomowych, stażów i praktyk, które zaprocentują w przyszłości. Część osób nie chce jednak szukać pracy, a otworzyć własny biznes. Takie osoby, bo spełnieniu stosowanych warunków, mogą uzyskać dofinansowanie w kwocie 20 tysięcy złotych.

Fundusze unijne dostępne są również dla osób, które skończyły 30 lat, ale warunki pomocy mogą różnić się w zależności od województwa. Wydaje się również, że szybciej dofinansowanie otrzyma osoba powyżej 45 roku życia, aniżeli młodsi konkurenci. Częściej poleca im się pożyczkę na atrakcyjnych warunkach, aniżeli bezzwrotne dofinansowanie.

Środki z UE – obsługa prawna przedsiębiorców

Chcąc inwestować w rozwój swojego biznesu, również można starać się o fundusze z Unii Europejskiej. Najlepiej omówić tę kwestię z zaufanym radcą prawnym, który na co dzień zajmuje się obsługą prawną przedsiębiorstw i zna przepisy dotyczące dofinansowań unijnych. Środki z UE można uzyskać na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, na zakup nowoczesnych maszyn i sprzętu produkcyjnego oraz na wdrożenie rozwiązań ułatwiających zarządzanie firmą.