Szlifowanie kamienia

Szlifowanie kamienia

11 lutego 2017 Wyłączono przez Mark

Szlifowanie kamienia – proces wykonania

Szlifowanie to jeden z najczęstszych zabiegów, jakim poddawany jest kamień naturalny. Pozwala uzyskać kolistą fakturę o regularnych wgłębieniach. Często poprzedza impregnację, dzięki której można pogłębić naturalny odcień materiału lub nadać mu efekt „mokrego kamienia”. Cały proces przebiega w trzech etapach, które postanowiliśmy opisać w dalszej części artykułu.

Przebieg szlifowania kamienia:

Etap I: polega na zdzieraniu wierzchniej warstwy kamienia przy zastosowaniu diamentowych zdzierów o różnej granulacji. To z kolei prowadzi do wyrównania powierzchni i usunięcia z niej wszelkich żłobień i rys, powstających w czasie produkcji slabów, ich przecinania czy przecierania na traku linowym. Zabieg ten pozwala również pozbyć się wcześniej nadanych materiałowi faktur oraz usunąć przebarwienia lub zacieki, które mogą powstać na skutek kontaktu niezaimpregnowanego materiału ze szkodzącą mu substancją (dzieje się tak najczęściej w przypadku marmurów). Warto też dodać, że ze zdzierania korzysta się przy renowacji zabytkowych elementów, na których z czasem pojawiły się naloty lub uległy one wietrzeniu.

Etap II: opiera się na żywicowaniu powierzchni żywicami epoksydowymi i poliestrowymi. Oczywiście nałożenie preparatu zostaje poprzedzone oczyszczeniem powierzchni. Pył zmiata się z niej miękką szczotką, następnie przemywa ją czystą wodą i pozostawia do całkowitego wyschnięcia. Dla pewności podgrzewa się ją jeszcze np. przy użyciu palnika gazowego, by zyskać pewność, że pory materiału nie są wilgotne, co mogłoby doprowadzić do odprysków żywicy. Gdy powierzchnia kamienia staje się zupełnie sucha, przystępuje się do nakładania preparatu. Środek musi samoczynnie zaschnąć, więc tak przygotowaną płytę pozostawia się na kilkanaście godzin, by mu to umożliwić.

Etap III: to ponowne szlifowanie powierzchni, tym razem przy użyciu diamentowych wagonów szlifierskich. Pracę rozpoczyna się od najniższej granulacji i stopniowo sięga po wyższe, tak aby usunąć wszelkie nierówności i uzyskać jednolitą fakturę. Najczęściej zabieg przeprowadzany jest wielokrotnie, aż do uzyskania zadowalającego efektu.