Służbowy samochód – leasing czy wynajem auta w wypożyczalni Audi, BMW, Mercedes?

Służbowy samochód – leasing czy wynajem auta w wypożyczalni Audi, BMW, Mercedes?

11 września 2015 Wyłączono przez Mark

Prowadzisz firmę i potrzebujesz służbowego samochodu, ale na razie nie stać Cię na jego kupno? Masz do wyboru dwie możliwości – leasing lub wynajem auta w wypożyczalni. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, o których piszę w dalszej części artykułu.

Leasing samochodu służbowego

To świetna opcja, gdy zależy nam na ograniczeniu formalności do minimum. Całościowy koszt korzystania z pojazdu uzależniony jest od wysokości wkładu własnego klienta oraz czasu obowiązywania umowy. Oczywiście im większy wkład własny i krótszy czas leasingu, tym koszty są mniejsze, ale niestety nie każdego przedsiębiorcę stać na to, by na początku działalności wpłacić sporą gotówkę. Co ważne, osoba korzystająca z leasingu może odliczyć do 60% VAT od opłacanego czynszu, ale kwota ta nie może być wyższa niż 6 tys. złotych. Ograniczeniem odliczenia VAT objęte są także koszty wykonania usług serwisowych, ale tylko wtedy, gdy zostały one ujęte w umowie. A zatem, korzystając z leasingu można obniżyć wysokość opłacanych podatków.

Podkreślić wypada jednak, że leasing samochodu jest dużo droższą opcją niż kupno auta na kredyt, z tym że łatwiej go uzyskać. Poza tym, leasingowany samochód do czasu ostatecznej spłaty pozostaje własnością firmy leasingowej, więc w razie jej upadłości, wierzyciele mogą skonfiskować auto, z którego korzystaliśmy. Co jeszcze istotne, opóźnienie w spłacie raty bądź naruszenie któregokolwiek z warunków umowę może skutkować jej zerwaniem. Akurat w tej kwestii firmy leasingowe są bardzo surowe i szybko reagują na każde zaniedbanie. Oczywiście nawet jeśli leasingobiorca nie będzie korzystał z pojazdu, to i tak musi uiszczać opłaty wynikające z zawartej umowy.

Wynajem auta w wypożyczalni

To rozwiązanie jest stosunkowo nowe, ale coraz bardziej zyskuje na popularności. Opłaty związane ze skorzystaniem z usług wypożyczalni Audi bądź firmy oferującej inne marki samochodów są dość niskie, a w zamian otrzymujemy sprawny i regularnie serwisowany pojazd objęty ubezpieczeniem OC i AC. Dodatkowy plus stanowi fakt, że comiesięczne koszty związane z utrzymaniem pojazdu są nam dobrze znane, a w razie problemów z samochodem, otrzymamy auto zastępcze. Ponadto koszty wszelkiego rodzaju napraw itp. pokrywane są przez wypożyczalnię, a my jako najemca nie musimy wnosić żadnego wkładu własnego. Jedyne koszty eksploatacji jakie pokrywamy to zakup paliwa. Do dyspozycji mamy przeróżne modele pojazdów, więc można zdecydować się na taki, który odpowiada naszym aktualnym potrzebom. Co więcej, opłaty związane z wynajmem samochodu można wrzucić w koszty uzyskania przychodu, w związku z czym zapłacimy niższy podatek.

Umowę zawiera się na określony czas, a jedyny mankament jest taki, że po upływie okresu jej trwania musimy odstawić samochód w takim stanie, w jakim odebraliśmy do z wypożyczalni. Minusem jest także kilometraż, czyli ilość kilometrów, które możemy przejechać samochodem danego dnia. Dla osób jeżdżących w długie trasy może stanowić to spory problem, bo po przekroczeniu limitu naliczane są dodatkowe opłaty. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na leasing.