E-biznes

Rodzaje tuszów do drukarek

rodzaje tuszów do drukarek

Niegdyś rarytas, dziś już niemal standardowe wyposażenie każdego, także domowego biura. Mowa o drukarce, która ułatwia codzienne funkcjonowanie zarówno przedsiębiorców, studentów, jak i każdego użytkownika komputera. Jakie jednak istnieją rodzaje tuszów do drukarek? Poniżej krótka charakterystyka najbardziej znanych rodzajów drukarek i odpowiadającym im tuszów.

Rodzaje tuszów do drukarek – co powinieneś wiedzieć

Tusze do drukarek atramentowych to odpowiednio dostosowane pojemniki z atramentem oraz wyposażeniem elektronicznym, odpowiadającym za podawanie tuszu do głowicy w drukarce. Decyzja o zakupie drukarki powinna być poprzedzona zapoznaniem z rodzajami tuszów wykorzystywanych przez drukarki oraz kosztem ich wymiany lub uzupełnienia. Jakość wydruku zależy od jakości atramentu, co ma szczególnie duże znaczenie w odniesieniu do wydruku fotografii. Zasadniczo wyróżnia się następujące rodzaje tuszów do drukarek: tusze barwnikowe i pigmentowe. Tusze pigmentowe pozwalają uzyskać wydruki o ostrych konturach, poza tym umożliwiają wydruki tekstu, grafiki, bez względu na jakość papieru wykorzystanego do wydruku. Można je wykorzystywać również do wydruku dyplomów i  wizytówek. Tusze barwnikowe natomiast wymagają wysokiej jakości papieru, jednak przy ich użyciu można sobie pozwolić na swobodne mieszanie kolorów. Tym samym stanowią optymalny wybór do drukowania zdjęć i grafik. Większość dostępnych na rynku drukarek atramentowych wykorzystuje właśnie tusze barwnikowe.

Należy jednak dodać, że rodzaje tuszów do drukarek (zobacz więcej o druku na www.gutenberg-drukarnia.pl), wykorzystywane przy drukarkach atramentowych, nie ograniczają się wyłącznie do tuszów barwnikowych. Producenci mają w swojej ofercie także drukarki atramentowe przeznaczone do tuszów pigmentowych. Polecane są one w szczególności dla grafików, którzy cenią kontury i nasycenie kolorów. Ceny tuszów są uzależnione od producenta i przeznaczenia, co przekłada również często się na jakość wydruków. Zarówno jakość drukarki, jak i typ tuszu wpływa na ekonomiczność wydruków. Poza tym, w temacie jakim są rodzaje tuszów do drukarek, nie sposób nie wspomnieć o kwestii tuszów oryginalnych i ich zamiennikach. Oryginalny pojemnik z tuszem stanowi gwarancję producenta, że będzie on kompatybilny z urządzeniem oraz, że jakość wydruku nie będzie budzić zastrzeżeń. W przypadku zamienników natomiast nie ma już takiej gwarancji, szczególnie w przypadku tuszu zregenerowanego. Istotnym elementem, na który nie zawsze kupujący zwracają uwagę, jest pojemność kartridżów- ich rozpiętość jest stosunkowo duża i może się wahać od 10 do nawet 20 ml.

 

Related Posts