Fundusze unijne

Pozyskiwanie funduszy europejskich

0

Pozyskiwanie europejskich funduszy nie należy do najprostszych zadań, z tego też powodu wiele firm oferuje „pozyskanie” takowych funduszy w imieniu samego zainteresowanego, takie oferty wiążą się zwykle z dużymi kosztami ponoszonymi przez osoby chcące pozyskać pieniądze na własną działalność. Warto tutaj wspomnieć że Polska znajduję się na pierwszym miejscu wśród krajów członkowskich jeżeli chodzi o ilość pozyskiwanych funduszy europejskich. Dlatego jeżeli gdzieś w europie warto starać się o fundusz unijny to właśnie tutaj. Pozyskiwanie funduszy europejskich można podzielić na kilka etapów

  1. Pomysł.  Jest to w zasadzie najprostsza a zarazem najbardziej istotna część pozyskiwania funduszy europejskich, najważniejszymi czynnikami którymi powinniśmy się kierować na tym etapie są przede wszystkim nasze osobiste zainteresowania lub doświadczenia, nie powinniśmy porywać się na coś o czym nie mamy pojęcia. Teraz jest doskonały moment na przeanalizowanie naszego pomysłu czy ma on sens czy może sprawdził się u kogoś wcześniej itp.
  2. Wybór programu w ramach którego mamy największe szanse na otrzymanie dotacji. W latach 2014-2020 do wyboru mamy następujące programy (strona rządowa o funduszach unijnych):

– Program infrastruktury i środowiska – 27,41 mld euro

– Program inteligentny rozwój – 8,61 mld euro

– Program polska cyfrowa – 2,17 mld euro

– Program wiedza edukacja rozwój – 4,69 mld euro

– Program Polska wschodnia – 2 mld euro

– Program pomoc techniczna – 700,12 mln euro

3. Złożenie wniosku o dotacje. Jest to najbardziej skomplikowany etap, nie będę opisywał całej procedury związanej ze składaniem wniosków tym artykule.

4. Teraz pozostaje nam czekać na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku oraz przyznanie dotacji.

Powodzenia 🙂

Related Posts