Montaż blatu

Montaż blatu

10 lutego 2017 Wyłączono przez Mark

Montaż blatu i przygotowanie szafek pod instalację

Naturalny kamień to elegancki i trwały materiał, który idealnie nadaje się do wykonania kuchennych blatów. Jest wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wysokich temperatur. Co więcej, jego uniwersalność powoduje, że pasuje do każdej aranżacji wnętrza. Niezwykle łatwo utrzymać go w nieskazitelnej czystości, a jedyne problemy, na które można napotkać, towarzyszą jego instalacji. Oczywiście i z nimi można sobie poradzić! W tym artykule radzimy, jak zamontować blat i jak przygotować pod jego instalację szafki.

Instalacja kuchennego blatu musi zostać poprzedzona wykonaniem pewnych czynności, które zagwarantują doskonały efekt końcowy. Wskazane jest m.in. maksymalne dosunięcie tylnej części szafek do ściany oraz ich wypoziomowanie. Oczywiście meble muszą zostać ustawione w miejscu docelowym, a po wykonaniu pomiarów nie powinno się ich już przesuwać. Dlaczego? Bo nowe ułożenie może sprawić, że w obliczeniach pojawią się nieścisłości, a idealne dopasowanie blatu stanie się dużo trudniejsze. Warto również dodać, że w większości przypadków, dodatkowe wzmacnianie szafek nie jest konieczne. Jeśli meble mają pełne korpusy z drewna, to spokojnie wytrzymają ciężar blatu. Jeżeli jednak nie są dostatecznie solidne, należy wykonać z desek odpowiedni stelaż. Wystarczy w miejscach, do których zostanie przytwierdzony blat, przykręcić dość grube i szerokie deski (powinny być szersze od płyty, z której zrobiono korpusy i fronty, tak aby poza nie wystawały). Naturalnie powierzchnia, na której zostanie osadzony blat, powinna być idealnie równa, więc w razie potrzeby trzeba usunąć wszelkie nierówności.

Kamienny blat można zamontować na kilka sposobów. My opiszemy trzy dość powszechnie stosowane.

  1. Blat mocuje się na każdym z rogów, zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Trzeba przy tym pamiętać, że mocowania nie mogą znajdować się dalej niż 10 cm od brzegu blatu, a odstępy między nimi nie mogą być mniejsze niż 1 m.
  2. Blat można przymocować także do podstawy wykonanej z płyty pilśniowej, wiórowej albo forniru o grubości 15-25 mm i szerokości 15×15 cm. Do jej instalacji można użyć kątowników perforowanych oraz wkrętów, a gdy już będzie stabilna, przykleić do niej blat przy użyciu bardzo mocnego kleju montażowego.
  3. Kamienny blat można przytwierdzić również do już istniejącego podłoża, jednak trzeba go najpierw wyrównać i dobrze oczyścić, by zastosowany klej silikonowy dobrze związał oba materiały.

To, który ze sposobów wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich preferencji. Dodamy tylko, że każdy zapewni Ci zadowalający efekt!