Porady prawne

Likwidacja szkód Bielsko

likwidacja szkód Bielsko

Jak przebiega likwidacja szkód Bielsko za wypadek komunikacyjny?

Likwidacja szkód Bielsko to krótki poradnik dla osób które miały kolizję w tym mieście. Do wypadków na drogach dochodzi codzienne. Część z nich stanowi niegroźne stłuczki, inne z kolei mogą doprowadzić do tragedii. W ich wyniku może dojść do zniszczenia mienia lub znaczącego pogorszenia się stanu zdrowia pasażerów aut uczestniczących w zdarzeniu. Za wszystkie poniesione straty można otrzymać zadośćuczynienie pieniężne, najpierw jednak trzeba wnioskować o jego przyznanie i przebrnąć przez proces likwidacji szkód Bielsko. Z jakich etapów się on składa i o czym należy pamiętać, by móc liczyć na wysokie odszkodowanie? Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie w tym artykule.

Likwidacja szkód Bielsko krok po kroku

  • Działania na miejscu zdarzenia.

Podstawę do ubiegania się o odszkodowanie za wypadek drogowy stanowi dopełnienie niezbędnych formalności na miejscu zdarzenia. Podstawę stanowi zabezpieczenie miejsca zdarzenia i wezwanie karetki, jeśli ktoś z poszkodowanych potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej. Oprócz tego należy sporządzić notatkę ze zdarzenia, w której zostanie dokładnie wskazany sprawca kolizji. Warto zawsze mieć przy sobie jeden wydrukowany formularz – to mocno ułatwi sprawę i sprawi, że nie pominiemy żadnej koniecznej informacji. Bezwzględnie w notatce muszą się pojawić: dane osób biorących udział w zdarzeniu, dane polis posiadanych przez właścicieli pojazdów, dane kontaktowe do świadków zdarzenia, ogólny opis kolizji z uwzględnieniem przyczyn oraz rodzaju i wielkości szkód. Naturalnie dokument musi zostać opatrzony dwoma podpisami – sprawcy oraz poszkodowanego. Dopełnienie powyższych czynności stanowi podstawę do wszczęcia procesu roszczeniowego i spowoduje, że likwidacja szkód Bielsko będzie przebiegała sprawniej. Warto również dodać, że w razie niemożności dojścia do porozumienia w przypadku ustalenia sprawcy wypadku, trzeba na miejsce zdarzenia wezwać policję, która pomoże w rozstrzygnięciu sporu.

  • Zgłoszenie szkody.

Kolejny etap działania to zgłoszenie szkody. W tym celu należy skontaktować się mailowo, telefonicznie lub osobiście z ubezpieczalnią, w której sprawca wykupił polisę. Jeżeli jednak jej nie posiada, to nie ma się czym martwić – wystarczy zgłosić się do jakiejkolwiek ubezpieczalni oferującej ubezpieczenia komunikacyjne, która ma obowiązek zająć się sprawą i dopilnować, by poszkodowany otrzymał pieniądze z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Co więcej, można też skorzystać z nowej opcji jaką jest bezpośrednia likwidacja szkód Bielsko przez ubezpieczalnię. Polega ona na tym, że to pracownik ubezpieczalni, w której poszkodowany zakupił polisę, wycenia szkodę, dopełnia formalności związanych z naprawą pojazdu i pokryciem kosztów z tym związanych oraz ubiega się w imieniu klienta o odszkodowanie od ubezpieczalni sprawcy. Tego typu usługa stanowi nowość na polskim rynku, ale pewnie już niedługo na jej wprowadzenie do swojej oferty zdecyduje się mnóstwo przedsiębiorstw działających w branży.

  • Sprawdź kompletność dokumentacji.

Aby likwidacja szkód Bielsko stała się możliwa, poszkodowany musi dostarczyć ubezpieczalni sprawcy kompletną dokumentację potwierdzającą całe zajście. Powinny się w niej znaleźć: notatka z miejsca zdarzenia oraz zdjęcia dokumentujące uszkodzenia pojazdu. Jeżeli nie jesteście pewni, czy dokumentacja jest kompletna, to zapytajcie o to pracownika ubezpieczalni i w razie konieczności jak najszybciej dostarczcie niezbędne dokumenty. Dowiedzcie się także, czy możecie skorzystać z internetowej opcji śledzenia kolejnych etapów likwidacji szkód, bo dzięki temu będziecie mogli natychmiast reagować.

  • Skontroluj wysokość odszkodowania.

Kwota przyznana w ramach likwidacji szkód Bielsko (czytaj więcej na www.rycak.eu)powinna pokryć wszystkie wydatki związane z naprawą pojazdu, parkingiem, jego holowaniem i wypożyczeniem samochodu zastępczego. Dlatego też warto podsumować wszystkie faktury i sprawdzić, czy przyznana przez ubezpieczalnię kwota wystarczy na ich pokrycie. Jeśli okaże się, że nie to trzeba niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczalnią i wynegocjować wyższą kwotę zadośćuczynienia. Niestety dalsze postępowanie może wydłużyć czas otrzymania całościowej kwoty odszkodowania, jednak warto o to zabiegać, by nie musieć dopłacać.

 

 

Related Posts