Ciekawostki

Instalacje elektryczne – ochrona odgromowa

ochrona odgromowa

Czy ochrona odgromowa jest ważna

Każdy chciałby mieszkać w pięknym, wygodnym i przede wszystkim bezpiecznym miejscu. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach kiedy to obraz rządzi naszą rzeczywistością wiele osób skupia się tylko i wyłącznie na tym jak postrzegany jest nasz dom, czy dobrze wygląda, ewentualnie czy całość przyciąga wzrok i sprawia komfortowe wrażenie. Co ciekawe, bardzo często komfort i wygoda mieszkania w takim domu odchodzą na dalszy plan, nie mówiąc już o bezpieczeństwie i ochronie naszego życia i zdrowia.

ochrona burzowaOchrona odgromowa to jeden z tych elementów o których bardzo często z różnych względów się po prostu zapomina. Z jednej strony, jako, że obraz dominuje w naszej rzeczywistości bardzo często chodzi o to, że ochrona odgromowa nie dodaje naszym domom piękna czy uroku, a często po prostu jest dodatkowym elementem, który nie pasuje do całości lub po prostu szpeci nasz dom. Z drugiej strony, ochrona odgromowa schodzi na dalszy plan ponieważ nie do końca zdajemy sobie tak naprawdę sprawę z powagi zagrożenia jakim są wyładowania elektryczne i do czego mogą doprowadzić. Warto zatem zdobyć trochę wiedzy na temat ochrony odgromowej i postarać się i jej zainstalowanie. Zacznijmy od podstaw, czym tak naprawdę jest ochrona odgromowa?

Zagrożenia dla instalacji

Ochrona odgromowa to nic innego jak system ochrony przed wyładowaniami elektrycznymi. Jak wiadomo wyładowania elektryczne mogą doprowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej, a  co za tym do często bardzo poważnych uszkodzeń całej instalacji. W przypadku bardzo poważnym może dojść do pożarów i nasze życie może być w bardzo poważnym niebezpieczeństwie. Właściwa ochrona odgromowa pozwala na skuteczną ochronę przed wyładowaniami i porażeniami, a co za tym sprawia, że nasz dom czy mieszkanie jest miejscem bezpiecznym i nawet w czasie bardzo burzliwej pogody możemy liczyć na to, ze damy sobie radę.

Profesjonalna ochrona przed piorunami to przede wszystkim złącza odgromowe składające się z kilku elementów, których głównym zadaniem jest odprowadzenie powstającego ładunku elektrycznego do gruntu. Bezpieczne odprowadzenie ładunku do gruntu sprawia, że nie dochodzi do uszkodzenia instalacji elektrycznych i nie ma ryzyka wystąpienia pożaru czy po prostu zwarcia. Oczywiście aby taka ochrona odgromowa miała faktyczny sens należy przede wszystkim pamiętać o o tym, aby została ona profesjonalnie zainstalowania. Bez tego nie ma w zasadzie mowy o tym, aby taka ochrona odgromowa skutecznie funkcjonowała. Warto zatem poświęcić trochę czasu na naukę tak aby faktycznie wiedzieć co ma szansę zadziałać a co niekoniecznie.

Related Posts